Peter Lipa - Radio VIVA

Prejsť na obsah
Peter Lipa nám predstavil novú pesničku Kde bolo, tam bolo. 
V štúdiu nás navštívil aj Peter Lipa. Prišiel nám predstaviť novú pesničku Kde bolo, tam bolo a vinylový dvojalbum Podobnosť čisto náhodná.

Peter Lipa je najvýznamnejšou osobnosťou slovenskej jazzovej scény. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu. Posledných desať rokov sa venuje najmä pôvodným piesňam, ktoré vznikajú na texty.
Priznáva ovplyvnenie spevákmi, ako sú Jimmy Rushing, Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. Počas svojej speváckej kariéry sa vždy dokázal obklopiť vynikajúcimi hudobníkmi, ktorí mu pomohli dosiahnuť európsku reputáciu jazzového vokalistu. V roku 1976 založil spolu s Milošom Paškom tradíciu Bratislavských jazzových dní.
U nás v štúdiu sa so Zbyňom rozprávali o piesni Kde bolo, tam bolo, na ktorej spolupracoval s Jozefom Šebom, ktorý mu na nahrávanie „požičal“ svojich hudobníkov, vďaka čomu má táto skladba mierne nezvyčajný, gitarový tón. Okrem toho predstavil aj svoj ostatný dvojalbum, ktorý je venovaný jeho 35 ročnej spolupráci s Milanom Lasicom.


Návrat na obsah