Art Mara Lukama - Radio VIVA

Prejsť na obsah
Mara Lukama v štúdiu Viva MetropolNarodila som sa v Angole a spoznávanie Slovenska pre mňa začalo pôsobením mamy na Angolskom veľvyslanectve v Bratislave. Absolvovala som štúdium na Vysokej škole Múzických umení a okrem tanca sa dnes venujem aj divadelnej a filmovej scéne. Kizombu mám zo všetkých tancov najradšej a preto ju aj rada učím. Vyhľadávam príležitosti na získavanie nových tanečných vedomostí aj cestovaním, najradšej však na tradičných a originálnych „festas de rua“ v Angole :-)

Mgr. Art Mara Lukama
KIZOMBA je jedným z najpopulárnejších hudobných a tanečných žánrov pochádzajúcich z Angoly. Vyvinula sa na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia a je spojením semby a zouku s vplyvmi ďalších portugalsky hovoriacich krajín. Tento hudobný žáner je spojením romantickej melódie s africkou rytmikou, je charakteristický svojím pomalým a chytľavým rytmom.
Názov "kizomba" pochadza z jazyka kimbundo (dialekt v Angole) a znamená "párty". Kizomba sa tvorí nielen v Angole,  pekné skladby prichádzajú už roky aj z Capo Verde a ďalších, aj Európskych krajín (napríklad Francúzsko). Pôvod skladieb spravidla ovplyvňuje aj ich samotný štýl a pomer klasických, tradičných a moderných prvkov.
Rovnako, ako inde vo svete, aj na Slovensku sa tieto počas posledných rokov tešia narastajúcej popularite a získavajú si priaznivcov rôznych vekových skupín. Oslovujú ladnosťou skladieb, chytľavým rytmom a jednoduchými tanečnými variáciami. Základnými žánrami sú kizomba, jej „pomalšia sestra“ tarraxinha a rýchlejšia semba.
Teší nás Váš záujem o tento tanec, s ktorým sme vyrastali a sme radi, že sa takto môžeme deliť o kultúru – napohľad vzdialenej – Afriky :-) Mgr. Art Mara Lukama

Návrat na obsah