Hudba na terase so Stroonom - Radio VIVA

Prejsť na obsah
Hudba na terase so Stroonom

Užite si nedeľný večer na našej terase! Playlisty, ktoré vám budú u nás spríjemňovať chvíle celý september, vznikli exkluzívne pre KC Dunaj pod taktovkou multiinštrumentalistu Stroona za výraznej podpory jeho priateľky Kláry Hudákovej, ktorá je v hudbe viac než doma.

STROON
Stroon je pulzujúcim elementom na slovenskej hudobnej scéne. Nielen vďaka vibrafónu, ktorý je jeho hlavným nástrojom, ale aj vďaka škále projektov a spoluprác, v ktorých necháva svoj rukopis. Zasnenosť, kontemplácia, snaha o beztiažovosť, konceptualita, to všetko vo vnútri. Modalita, rytmické štruktúry, minimalizmus, skreslenie, synthové plochy a proto-melodika navonok. Svoje živé hrania sa snaží vždy prispôsobiť miestu, času a divákom. Preto v jeho setoch môže zaznieť skorá elektronika, akustické kompozície, dystopické improvizácie, solárne prelúdia, ale aj jeho najnovšia tvorba. Tá je vonku od 10. apríla ako vinyl nazvaný Vice Laboratory vo vydavateľstve Deadred.
Stroon na seba upozornil v roku 2010 debutom Ruine Noire, ktoré si vyslúžilo veľmi pozitívne ohlasy. Odvtedy takmer každý rok prináša správu o svojom momentálnom hudobnom smerovaní. Smithereens, Triple Farewell a Impermanence pre neho znamenali objavovanie vlastného “elektronického” jazyka, ku ktorému postupne pripájal vibrafón. Dané skúmania vyvrcholili singlom Astatine, ktorý sa hneď po vydaní stal jednou z najhranejších skladieb v rotácii Rádia_FM. Krátke EP Chosen Months z roku 2015 bolo prudkým návratom k jeho metalovým koreňom. Solar Preludes z roku 2016 spojili protikladné svety skreslenej gitary a vibrafónu do elektronickej formy. Album bol v rámci Radio_Head Awards nominovaný v dvoch kategóriách. V rámci festivalu k RHA sa Stroon predstavil aj s kompozíciou Songs of Concealed Amplitude písanou pre ansámbl, elektroniku a soprán. Ostatný release, tentokrát už aj ako vinyl, Vice Laboratory, prínaša autorov extrovertnejší prístup a jeho lásku pre “klubovosť”, no stále s jeho príznačným rukopisom.
Okrem vydávania svojich sólových albumov, bol, resp. je členom rôznorodých formácií a ansámblov (PPE, Cluster Ensemble, Veni Ensemble). Veľkú časť jeho tvorby predstavuje hudba pre divadelné predstavenia (Jumika, Vegánska Apokalypsa, Folklore not War, Artina & Onno), filmy (Osuca, Parralel), či site-specific performance (Biela Noc, Signal), eventy a reklamy. Spolupracoval na niekoľkých aplikáciách a hrách, či už ako autor hudby, ale aj ako sound dizajnér (Pištove Vajcia, Vulkanist, Hellmut).

Hudba na terase je pravidelným podujatím v KC Dunaj, ktoré každý mesiac predstaví ochutnávku z playlistov, zostavených známymi slovenskými hudobníkmi. Playlisty vám budú robiť spoločnosť celý nasledujúci mesiac pri vašich návštevách v Dunaji. O májové výbery sa postaral producent Beyuz, v júni ho vystriedal so svojimi selekciami známy slovenský rapper Tono S, júl patril Jurešovi z Fallgrapp a momentálne nám hrá Galagha.

Návrat na obsah