Bitka o Bratislavu - Radio VIVA

Prejsť na obsah
Bitka o Bratislavu

6. októbra 2018 sa v bratislavskom Sade Janka Kráľa po štvrtý krát uskutoční kultúrno-historický festival Bitka o Bratislavu. Hlavnou časťou jeho programu bude rekonštrukcia vojenského stretu z obdobia prvej polovice 17. storočia zasadená do prostredia historického Uhorska.
Vo štvrtom ročníku sa opäť posunieme v čase o rok dopredu – pôjde o rekonštrukciu bitky, respektíve krátkeho obliehania, ktoré sa odohralo pred bránami mesta v auguste 1621.
Pred Uhorským korunovačným mestom už tretí rok za sebou rinčali zbrane – v roku 1619 ho prvýkrát dobylo vzbúrené sedmohradské knieža Gabriel Bethlen. Rok na to sa ho neúspešne pokúšalo získať cisárske vojsko. Na jar roku 1621 však prešporskí mešťania, unavení svojvôľou povstalcov, nepriateľom sami otvorili brány, preto sa Bethlen rozhodol mesto získať späť. Začiatkom augusta sa s pätnásťtisícovým vojskom pohol od Trnavy a mesto začal ostreľovať 14 delami. Obrancovia však útoky na hradby úspešne odrážali a po čase im dokonca pomohli cisárske oddiely, ktoré z výhodných pozícii spoza Dunaja začali ostreľovať obliehateľov. Bethlen sa napokon obliehania vzdal a so svojimi silami radšej vpadol na Moravu.

PROGRAM Sobota 6.10.
10:00 - Otvorenie tábora pre verejnosť, salva z diel.
13:00 - Dobový sprievod Starým mestom a streľba na námestí.
15:00 - Manévre vojenských regimentov.
16:00 - Rekonštrukcia historickej bitky o "Prešporok" z roku 1621.
20:30 - Koniec podujatia

Návrat na obsah