Festival komornej hudby Konvergencie 2017 - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ŽIVOT V MESTE > BRATISLAVA PODUJATIA
Festival komornej hudby Konvergencie 2017

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie začal svoj 18. ročník. V utorok 12. 9. o 10.00 sa v bratislavskom Artfore uskutočnila tlačová konferencia k festivalu, kde boli hosťami umeleckého riaditeľa Konvergencií Jozefa Luptáka klarinetista Ronald Šebesta a klaviristka Nora Skuta. Vynikajúci slovenskí umelci, ktorí sú s festivalom spätí od jeho vzniku, sa predstavili recitálom v rámci Bratislavskej noci komornej hudby. V stredu 13. 9. (19.00 hod.) sa v rámci 25. výročia založenia kníhkupectva Artforum uskutočnilo podujatie Konvergencie hrajú, Táňa Pauhofová čítala z knihy O cestách, ktoré nevedú do Ríma Petra Uličného. Počas večera zazneli skladby Mariána Vargu, Bélu Bartóka a Vladimíra Godára. O dva dni neskôr sa účastníci Akadémie komornej hudby, ktorú Konvergencie realizujú v spolupráci s Hudobným centrom, predstavili na Dobrom trhu.
Festival začal v pondelok 18. 9. v Slovenskom rozhlase vypredaným koncertom Bratislava Hot Serenaders s Milanom Lasicom a Petrom Lipom. Pokračoval netradičným podujatím Hudba & jedlo v hoteli Carlton (19. 9.), na ktorom zazneli „gastronomické“ kompozície Rossiniho, Schuberta či Beethovena.
Ďalším festivalovým lákadlom bude koncert talianskej mezzosopranistky Rominy Basso (20. 9., Dóm sv. Martina), ktorá sa predstaví so slovenským súborom hrajúcim na dobových nástrojoch Solamente naturali (um. vedúci Miloš Valent). Na koncerte v nádherných priestoroch bratislavského dómu zaznejú virtózne duchovné diela slávnych talianskych majstrov Pergolesiho, Porporu a Vivaldiho, okrem nich tiež skladby z úspešného CD Solamente naturali s názvom Talianske koncerty z Podolínca.
Dramaturgickou raritou programu bude uvedenie Vivaldiho Husľového koncertu F dur RV Anh. 130, ktorý sa zachoval len na Slovensku. Tromi komornými večermi (recitál Milana Paľu a Ladislava Fančoviča, Akadémia komornej hudby/ 21. 9., Bratislavská noc komornej hudby/ 22. 9., recitál brazílskej klaviristky Sylvie Therezy a detský koncert / 23. 9.) sa Konvergencie vracajú do atraktívnych industriálnych priestorov design factory.
Nedeľný večer v Slovenskom rozhlase 24. 9. bude patriť spomienke na Mariána Vargu. Legendárny dvojalbum klávesového mága a súboru Collegium musicum inšpiroval názov i koncept festivalu, výnimočný hudobník na Konvergenciách viackrát KONVERGENCIE – spoločnosť pre komorn umenie vystúpil, naposledy pri koncertnom oživení Zelenej pošty. Koncert pre Mariána Vargu (24. 9./17.00) sa bude istým spôsobom vymykať spomedzi podobných podujatí. Jeho koncept bol plánovaný už dlhšiu dobu a pôvodne na ňom mali zaznieť len komorné skladby vážnej hudby, ktoré boli umelcovi blízke a sám ich vybral. V Slovenskom rozhlase si tak bude možné vypočuť 1. sláčikové kvarteto Dmitrija Šostakoviča, ukážky z cyklu Mikrokozmos Bélu Bartóka, hudbu Arvo Pärta či Vladimíra Godára. Samozrejme nebudú chýbať ani kompozície Mariána Vargu. Po tomto podujatí (20.00) bude na návštevníkov Konvergencií čakať koncert izraelského mandolínového virtuóza Aviho Avitala. V sprievode festivalového orchestra Convergence Players sa predstaví pod taktovkou multitalentovaného skladateľa, klaviristu a dirigenta Petra Breinera. Pestrý program ponúkne koncerty Vivaldiho, úpravu Rumunských tancov Bélu Bartóka, gruzínskeho skladateľa Sulchana Cincadzeho a Petra Breinera, vrátane jeho populárnej skladby Beatles Concerto Grosso a unikátneho „mikrokoncertu“ pre Instagram s názvom InstaConcerto.
Vyvrcholením Konvergencií bude vystúpenie špičkového švajčiarskeho orchestra Camerata Zürich pod vedením slovenského huslistu Igora Karška (25. 9./ Moyzesova sieň). Bratislavský koncert súboru ponúkne úpravu Janáčkovho diela Po zarastenom chodníčku a skladby Antonína Dvořáka. V nich sa ako sólista predstavi svetoznámy violončelistaThomas Demenga.
Okrem koncertov festival ponúkne aj workshopy pre študentov hudby(T. Demenga, I. Karško, R. Basso). „Osem dní a jedenásť festivalových koncertov neprinesie do Bratislavy len hudbu, ktorú máme radi, ale tiež výnimočných interpretov, osobnosti, ktorí prídu „konvergovať“, spájať jedným z najsilnejších komunikačných médií, hudbou. Na každého z nich sa teším a každému som nesmierne vďačný, že príde zahrať.
Konvergencie majú osemnásť. Nie som si istý, či sme sa stali „dospelým“ festivalom, no ak sme v niečom dospeli, určite v schopnosti komunikovať komornú hudbu širšiemu publiku než na začiatku. Nadšenie a radosť z tvorenia si chceme ponechať detské, možno aj trochu tínedžerské. Verím a dúfam, že aj v dospelom veku Konvergenciám toto naďalej zostane. Radosť z momentu, z hudby, zo stretnutí, krásy,“ povedal o festivale jeho zakladateľ, popredný slovenský
violončelista Jozef Lupták.
2017 © INTERSONIC MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky