Civilizované bývanie pre každého - Radio Viva

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

ŽIVOT V MESTE > BRATISLAVA PODUJATIA
Civilizované bývanie pre každého. Jan Vaněk (1891 – 1962)

„Potrebujete rady. Zariaďujete nový byt moderného človeka. Vrchný riaditeľ Jan Vaněk vám poradí a zariadi váš byt moderným nábytkom...Ak sa naozaj zaujímate o typové zariadenie bytu, navštívte našu vzorkovňu." - Jan Vaněk, text z reklamy z roku 1929
Výstavný projekt v spolupráci s Múzeom města Brna je venovaný životu a tvorbe architekta, teoretika, publicistu, vydavateľa, pedagóga a podnikateľa Jana Vaňka, z generáciie umelcov, ktorí sa priamo podieľali na zrode modernej dizajnérskej činnosti a celej koncepcie interiérovej tvorby medzivojnového obdobia. Exkluzívne dizajnérske nábytkové solitéry a zostavy známeho umelca a realizátora návštevníkov prenesú do atmosféry „prvorepublikového" bývania, inšpirujú originalitou dobovej bytovej reklamy, kvalitou a nadčasovosťou.
Začiatok 20. storočia sa vyznačuje nebývalým nárastom civilizačných foriem. V oblasti životného štýlu sa do popredia dostávajú požiadavky hygieny a účelovosti. Nastáva obdobie zmien v myslení a celej koncepcii interiérovej tvorby. Nábytok prestáva byť architektúrou v malom, stáva sa „nástrojom bývania" čo najúčelnejším a najprimeranejším vo vzťahu k interiéru. K výrazným osobnostiam nového smeru patrí Jan Vaněk .
Třebíčsky rodák J. Vaněk zveľadil rodinný podnik, ktorý sa v roku 1921 stal základom Spojených uměleckoprůmyslových závodů (UP) – neskôr najväčšej nábytkovej firmy v Československu, nositeľky najprogresívnejších trendov vo výrobe nábytku. Tu Vaněk realizoval svoje návrhy základných prvkov pristavovacieho nábytku – počiatku neskorších slávnych variabilných nábytkových zostáv. Neskôr v Brne a od roku 1934 v Prahe Vaněk založil vlastné podniky spojené s bytovým dizajnom: SBS. Brno = Standard bytová společnost Brno, PMB Praha = Poradna moderního bydlení, DDZ Praha = Dílny pro dům a zahradu. Vydávanie jeho periodika bytová kultura je dodnes považované za jeden z najpokrokovejších počinov v presadzovaní moderných smerov v interiérovej tvorbe.
Jan Vaněk spolupracoval s množstvom domácich a zahraničných osobností, ako: Bohuslav Fuchs, Jan Kotěra, Jaroslav Grunt, Adolf Loos, Le Corbusier, Ludwig Mies van der Rohe, Bruno Paul, Amédée Ozenfant, Walter Gropius. Realizoval vzorové malometrážne domy v Čiernej Hore (1925), Brne (1925 – 1926) a obytnú kolóniu v Rybitví (1939 – 1941). Navrhol adaptáciu a prístavbu objektov detského liečebného ústavu Zdravá generace v Choceradoch (1934 – 1935) a s Ferdinandom Fenclom sa podieľal na projekte Masarykovo sanatorium Dobříš. Bol autorom urbanistickej štúdie, komplexu výrobných prevádzok a správnej budovy Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Prahe (Východočeské chemické závody, dnes firma Synthesia, a. s.) v Rybitví (1938 – 1941). V rokoch 1939 – 1944 prednášal na Škole umenia v Zlíne, riešil architektonické poňatie a koncepcie výstavných projektov pre pražské Uměleckoprůmyslové museum (1937 – 1941) a Baťovu zlínsku školu (1940 – 1944). Po vojne sa zúčastňoval na formovaní novej koncepcie rozvoja a výroby podnikov drevospracujúceho priemyslu.
Okrem autentického mobiliára z pražského bytu Jana Vaňka a obrazu od známej maliarky Toyen sú na výstave inštalované Vaňkove jedálne, obývacie izby, spálne a jednotlivé solitéry – skrinky, kreslá, stolíky, taburety ako aj originál lavice z vily Tugendhat, ktorú podľa návrhu Ludwig Mies van der Rohe v roku 1930 vyrobila Vaňkova S. B. S. Standard, bytová společnost Brno. Prezentovaný bude aj filmový dokument Životná a tvorivá cesta Jana Vaňka v premenách času českého scenáristu, režiséra a kameramana Tomáša Řehořka.

Zbierkové predmety zapožičali:
Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně
Moravská galerie v Brně
Muzeum hlavního města Prahy
Muzeum města Brna
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
súkromní vlastníci
2017 © INTERSONIC MEDIA s.r.o.
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky